Nauka

technikum teleinformatyczne

Dołączając do grona uczniów technikum teleinformatycznego nabędziesz podstawowe umiejętności niezbędne do pracy jako administrator sieci komputerowych. Nauczysz się również projektować, instalować i konfigurować komputerowe sieci przewodowe oraz sieci bezprzewodowe WiFi. 

Nauczysz się instalować i konfigurować systemy operacyjne  Windows, Linux oraz Macintosh. Nauczysz się również instalować i konfigurować serwery teleinformatyczne. Ponadto nabędziesz u nas umiejętność konfigurowania komputerów i drukarek do pracy w sieci komputerowej. Dodatkowo poznasz podstawy wirtualizacji komputerowej.

 nauka

Nauczysz się, jak działają współczesne sieci telekomunikacyjne, systemy telefoniczne, linie transmisyjne radiowe, przewodowe i światłowodowe. Poznasz metody modulacji i kodowania stosowane we współczesnych sieciach teleinformatycznych. Dodatkowo zdobędziesz wiedzę dotyczącą propagacji sygnałów radiowych oraz zasady działania anten. Poznasz podstawy elektroniki analogowej i cyfrowej.

Na kierunku technik teleinformatyk świadomie wprowadziliśmy rozszerzony zakres matematyki i fizyki. Dzięki temu będziesz miał(a) nie tylko możliwość wybrania tych niezmiernie ważnych dla technika przedmiotów na maturze, lecz może to Ci również pomóc w przygotowaniu i w dostaniu się na studia o kierunkach elektronicznym, telekomunikacyjnym lub informatycznym, o ile zechcesz kontynuować naukę po ukończeniu technikum. Z naszego nieformalnego doświadczenia wynika, że komisje rekrutacyjne wyższych uczelni technicznych preferują kandydatów z dobrą znajomością matematyki i fizyki. 

swiatlowody

W świetle nowego programu nauczania, wchodzącego w życie we wrześniu 2012, uczniowie technikum teleinformatycznego nabywać będą następujące umiejętności:

  1. Uruchamianie oraz utrzymanie terminali i przyłączy abonenckich,
  2. Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami,
  3. Montaż i eksploatacja sieci rozległych.

Słowo "terminale" oznacza komputery, telefony, smarfony, tablety, netbooki, natomiast pod pojęciem "sieci rozległych" kryje się Internet oraz przewodowe i komórkowe sieci telefoniczne. Nabycie powyższych umiejętności potwierdzone będzie złożeniem przez uczniów odpowiedniego egzaminu.

  • Egzamin potwierdzający pierwszą kwalifikację odbywa się pod koniec klasy II.
  • Egzamin potwierdzający drugą kwalifikację odbywa się pod koniec klasy III.
  • Egzamin potwierdzający trzecią kwalifikację  odbywa się pod koniec pierwszego semestru klasy IV.

Jeśli chcesz poznać szczegóły, czyli konkretne nazwy przedmiotów nauczania wraz z liczbą godzin przeznaczonych na każdy przedmiot lub jeżeli chcesz dokładnie przestudiować program nauczania w technikum teleinformatycznym, to zachęcamy Cię do pobrania i przeanalizowania dokumentów zamieszczonych w poniższej tabeli. Dokumenty te dadzą Ci precyzyjny wgląd w to, czego uczą się nasi uczniowie.

Wersja programu kształcenia Lista przedmiotów Program nauczania
Program kształcenia obowiązujący od września 2012 przedmioty_2012.pdf program_2012b.pdf
Program kształcenia, obowiązujący uczniów, którzy rozpoczęli naukę we wrześniu 2011. przedmioty.pdf

program.pdf

Możesz również zajrzeć na przykłady materiałów dydaktycznych używanych przez naszych uczniów podczas zajęć.

Jak widzisz, nasza oferta edukacyjna jest z jednej strony atrakcyjna, a z drugiej strony wymagająca od uczniów determinacji i poświęcenia. Jednak, jak mawiają niektórzy: "No pain, no gain!". Jeśli więc jesteś zainteresowany(a) teleinformatyką i lubisz wyzwania, to dołącz do grona naszych uczniów.

Zapraszamy serdecznie!

Materiały dydaktyczne

Tu znajdziesz przykłady instrukcji laboratoryjnych oraz prezentacji wykorzystywanych na lekcjach. W ten sposób możesz mieć wgląd w to, czego uczą się nasi uczniowie.

Materiały do pobrania

Cyfrowy patrol

Pomagamy lokalnej społeczności w przejściu z telewizji analogowej na cyfrową

Czytaj więcej…

Sieci komputerowe

Poznasz podstawy działania sieci komputerowych


Komputery

Nauczysz się konfigurować komputery i instalować systemy operacyjne


Urządzenia sieciowe

Poznasz, jak działają lokalne i rozległe sieci teleinformatyczne.


Prace instalatorskie

Nauczysz się wykonywać prace diagnostyczne przy sieciach komputerowych.


Elektronika analogowa i cyfrowa

Poznasz podstawy elektroniki analogowej i cyfrowej


Zapraszamy

Zdobędziesz atrakcyjny zawód