Pytania i odpowiedzi

technikum teleinformatyczne

Czego się nauczę?

Ile lat trwa nauka?

Czy mogę uczyć się zaocznie?

Czym różni się technikum teleinformatyczne od technikum informatycznego? 

Gdzie znajdę później pracę?

Czy to trudne technikum?

Czy w technikum teleinformatycznym mogą uczyć się dziewczyny? 

Czy nauczę się programować? 

Czy program nauczania przedmiotów zawodowych może być dostosowany do moich indywidualnych potrzeb? 

Jak zadać inne pytanie? 

Jak złożyć podanie? 

 

 

Czego się nauczę?

Wykaz umiejętności nabywanych przez uczniów oraz dokładny wykaz przedmiotów znajdziesz na stronie Nauka.

Ile lat trwa nauka?

Nauka trwa 4 lata.

Czy mogę uczyć się zaocznie?

W naszym technikum nauka odbywa się w trybie dziennym stacjonarnym. W chwili obecnej nie oferujemy opcji wieczorowej lub zaocznej.

Czym różni się technikum teleinformatyczne od informatycznego?

Mówiąc w uproszczeniu, w technikum teleinformatycznym akcent położony jest na projektowanie i administrowanie sieciami komputerowymi i telefonicznymi oraz instalację i konfigurację serwerów, routerów, modemów, komputerów i telefonów. Natomiast w technikum informatycznym nacisk kładzie się na montaż i eksploatację komputerów, projektowanie i administrowanie sieciami komputerowymi, tworzenie aplikacji internetowych oraz administrowanie bazami danych. Dokładny opis programów nauczania dla obu kierunków można znaleźć tutaj.

Gdzie znajdę później pracę?

Nie jesteśmy w stanie dać Ci żadnych gwarancji na szybkie znalezienie pracy, jednak wydaje nam się, iż obecnie każda instytucja średniej lub dużej wielkości potrzebuje fachowców od komputerów i sieci komputerowych. Potencjalnym atutem absolwentów technikum teleinformatycznego jest to, iż poza znajomością zagadnień związanych z komputerami i sieciami komputerowymi, posiadają podstawową znajomość funkcjonowania sieci telefonicznych, co teoretycznie czyni ich bardziej uniwersalnymi na rynku pracy niż technicy wyspecjalizowani wyłącznie w telekomunikacji lub wyłącznie w informatyce.

Czy to trudne technikum?

Technikum teleinformatyczne nie należy do szkół najłatwiejszych, jednak nie wykracza poza możliwości "średnio" zdolnego ucznia. Główna trudność prawdopodobnie wynika z interdyscyplinarnego charakteru teleinformatyki. Nasi uczniowie muszą nabyć wiedzę specjalistyczną aż z trzech dziedzin jednocześnie: elektroniki, telekomunikacji i informatyki. Dodatkowa trudność leży w intensywności zajęć, gdyż uczniowie tego kierunku mają jedynie cztery lata na to, aby opanować materiał przedmiotów ogólnych oraz materiał dość wymagających przedmiotów zawodowych. Jednak w naszym przekonaniu nawet "słaby" uczeń powinien sobie poradzić na tym kierunku, o ile jest zdeterminowany, aby ten kierunek ukończyć. Jeżeli nie wierzysz, to porozmawiaj z kimś, kto już ukończył nasze technikum. :-)

Czy w technikum teleinformatycznym mogą uczyć się dziewczyny?

Zawód technika teleinformatyka może być z powodzeniem wykonywany zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety, stąd też nie widzimy żadnych przeszkód, dla których uczennice kończące gimnazjum nie powinny starać się o miejsca w naszym technikum. Kandydatki do naszego technikum są mile widziane! Muszą one jednak liczyć się z tym, że kierunek ten jest zdominowany przez uczniów płci męskiej. Na przykład, w chwili pisania niniejszej odpowiedzi w technikum teleinformatycznym uczą się zaledwie cztery uczennice na około 130 uczniów, co stanowi około 3% wszystkich uczniów. Mamy nadzieję, że proporcje pomiędzy uczniami płci męskiej i żeńskiej będą w przyszłości bardziej wyrównane, dlatego też zapraszamy serdecznie wszystkie uczennice gimnazjów zainteresowane teleinformatyką do dołączenia do grona naszych wychowanków. 

Czy nauczę się programować?

Obecny program nauczania kierunku technik teleinformatyk zawiera jedynie podstawy programowania, stąd też nauczyciele na swoich zajęciach poświęcają niewiele uwagi temu zagadnieniu. W świetle nowej podstawy programowej, wchodzącej w życie w roku 2012, element programowania prawie całkowicie zniknie z zakresu nauczania w tym technikum. Powiedziawszy to, niektórzy z naszych uczniów uczą się programowania samodzielnie, na przykład z pomocą nauczycieli na zajęciach pozalekcyjnych. Warto przy tej okazji podkreślić, iż niektórzy z naszych nauczycieli są ekspertami w dziedzinie programowania. 

Czy program nauczania przedmiotów zawodowych może być dostosowany do moich indywidualnych potrzeb?

Zależy, co masz na myśli. Będąc uczniem naszego technikum musisz "zrealizować" podstawę programową określoną przez Ministerstwo. Jeżeli jednak Twoje zainteresowania wykraczają poza wymagany zakres, to w miarę naszych zasobów kadrowych i sprzętowych z przyjemnością postaramy się przygotować Ci środowisko sprzyjające do rozwoju Twoich indywidualnych zainteresowań zawodowych w obrębie teleinformatyki. Doceniamy i inwestujemy w uczniów z pasją!

Jak zadać inne pytanie?

Proszę wysłać do nas zapytanie drogą elektroniczną pod adres teleinformatyk@zst.suwalki.pl lub do nas zadzwonić pod numer telefonu 87 565 36 30. Zapraszamy również do osobistego odwiedzenia. Nasz adres to  Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach, ul. Sejneńska 33, 16-400 Suwałki. Zapraszamy!

Jak złożyć podanie?

Informacje dotyczące składania podań do naszej szkoły znajdziesz na stronie Kontakt.

Zapraszamy!

Materiały dydaktyczne

Tu znajdziesz przykłady instrukcji laboratoryjnych oraz prezentacji wykorzystywanych na lekcjach. W ten sposób możesz mieć wgląd w to, czego uczą się nasi uczniowie.

Materiały do pobrania

Cyfrowy patrol

Pomagamy lokalnej społeczności w przejściu z telewizji analogowej na cyfrową

Czytaj więcej…

Sieci komputerowe

Poznasz podstawy działania sieci komputerowych


Komputery

Nauczysz się konfigurować komputery i instalować systemy operacyjne


Urządzenia sieciowe

Poznasz, jak działają lokalne i rozległe sieci teleinformatyczne.


Prace instalatorskie

Nauczysz się wykonywać prace diagnostyczne przy sieciach komputerowych.


Elektronika analogowa i cyfrowa

Poznasz podstawy elektroniki analogowej i cyfrowej


Zapraszamy

Zdobędziesz atrakcyjny zawód